Image Source |
Според International Coffee Organization кофеиновите утайки се равняват на около 6 млн тона годишно. Част от тях се компостират, имат потенциала да се използват за биогорива или филтри за въглероден диоксид, но огромната част от тези 6 тона се озовава на сметището.
Екип, ръководен от професор Изуру Кауамура (Assoc. Prof. Izuru Kawamura) към Yokohama National University, решава дали този отпадък в крайна сметка не може да се използва като източник на целулозни фибри. Кофеиновите утайки със сигурност изглеждат обещаващо, предвид, че половината от тяхното тегло и обем се състои от целулоза. Учените използват процес на каталитична оксидация, който досега е бил използван за окисляване на клетъчни стени от бобови растения посредством катализатор. Получените целулозни влакна са с удобна унифицирана структура и реагират добре с поливинилов алкохол (полимер, често използван в производството на разградими пластмаси).
"В днешно време все повече ресторанти и кафенета получават забрани да използват сламки за еднократна употреба. Следвайки това движение, ние се стремим да създадем прозрачна еднократна чаша за кафе и сламка чрез целулозни нано-влакна от кофеинови утайки." - споделя професор Кауамура за целите на проекта.
Източник: [NewAtlas]
Изследване: [SpringerLink]
Коментари
Публикуване на коментар