Медицина

Естествен механизъм за борба туберкулозaта разкрит наскоро
Естествен механизъм, чрез който човешката имунна система убива туберкулозни бактерии (ТБ) е бил открит от учени в института "Франсис Крик" в Англия. Това откритие може да помогне в борбата резистентните към антибиотици бактерии.

Пробив в бактериалната антибиотична резистентност
Бързата еволюция и приспособимост на бактериите, и в частност на патогенните такива, в комбинация с честата употреба на антибиотици, води появата на резистентни бактериални щамове, способни да неутрализират действието на антибиотиците.

Лабораторни мини-мозъци формират свои кръвоносни съдове
Учени от Brown University разработват "мини-мозъци" от триизмерни клетъчни култури през 2015, за да бъдат използвани като модели на истински живи мозъци. Тези модели могат да редуцират тестването на лекарства и третирания върху животни съществено, също така подобряват точността на първичните данни.

Ново приложение на графена в борбата с рака
По същество, графенът е изграден от слоеве въглеродни атоми, подредени в хексагоналнаи формации в една двуизмерна плоскост, наподобявайки восъчните пити при пчелите. Дебелината му може да бъде сведена до един въглероден атом и да бъде използван за образуване на нано-тръбички и различни други нано-структури.

Перспективи пред органните трансплантации
За д-р Джоузеф Ваканти (Joseph Vacanti) търсенето на алтернативи при органната трансплантация започва с първата му успешна операция през 1983 година. Тогава той прави успешна чернодробна трансплантация в Бостънската Детска Болница в Масачузетс. Въпреки успешната операция, много други пациенти умират поради липса на донор.

Първата успешна генна терапия в света
Жител на американския щат Юта е първият пациент в света, преминал ретроградна генна терапия в университетската болница на Университета в Юта. Това е иновативна процедура, при която стволови клетки са насочени към сърцето, с цел да се възстановят увредени артерии и мускулна тъкан по възможно най-слабоинвазивен начин.

Антитела от акула с потенциал за борба с рака
Уникално антитяло, което се открива само в кръвта на акулите, има потенциала да се окаже мощно средство за борба с рака на гърдата. Учени твърдят, че антитяло с наименованието IgNAR (т.нар. тежковерижно антитяло), може да бъде използвано за спиране нарастването на ракови клетки и за разработване на нови лекарства срещу болестта.

Стволовите клетки са многообещаващ медицински инструмент, който има потенциала регенерира органи и да възстановява тъкани в недалечно бъдеще. След успешните експерименти от 2007 на екипи от Kyoto University и University of Wisconsin-Madison, стволовите клетки стават по-достъпни и изследванията в тази област получават нов тласък.

Коментари